رویکردهای نوین در فیزیوتراپی
دکترای حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت
                                                        
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی داریم شما را با جدیدترین تکنیک ها و دیدگاه های فیزیوتراپی به منظور ارتقاء سلامت همگانی و پیش گیری از آسیب های اسکلتی - عضلانی و روشهای درمانی آشنا نماییم.
___________________________
انتشار مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع یا کسب اجازه از نویسنده مجاز میباشد.
___________________________

آدرس وبلاگ: www.mnphysio.ir
___________________________
آدرس کلینیک : ساری - خیابان فرهنگ مجتمع شهریار 3 طبقه هفتم واحد 709
تلفن: 01133300075 - 01133314402
___________________________
تنظیم وبلاگ از: مهندس داریوش پورمند
___________________________

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست مریم نعیمی
نظرسنجی
تا چه حد از عملکرد وبلاگ رویکردهای نوین در فیزیوتراپی رضایت داشته اید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 

در قسمت پایانی از این سلسله پست ها به بررسی بخشی از کتاب خواهیم پرداخت که راه هایی برای اجتناب از خستگی و حفظ روحیه و انرژی را معرفی کرده است.

-          قانون اول در این بخش اهمیت استراحت کردن است: قبل از خسته شدن استراحت کن. در این فصل تاکید شده است که استراحت در نیمه روز هر چقدر کوتاه باشد خیلی موثر تر از افزودن به خواب یک روندِ شبانگاهی است.

-          موضوع بعدی تاکید بر این واقعیت است که قسمت اعظم خستگی ما ریشه ذهنی دارد و از دیدگاه های ذهنی و عاطفی ما نشات میگیرد. اما مهمترین فاکتورهای احساسی که منجر به خستگی می شوند عبارتند از کسالت، خشم، حس قدر ناشناسی، احساس بیهودگی، عجله، اضطراب و نگرانی.

اما چگونه این ارتباط قابل توجیه است؟ نویسنده از خواننده خواسته است در حال خواندن خودش را چک کند: آیا موقع خواندن اخم کرده ای؟ آیا راحت در صندلی خود نشسته ای؟ آیا شانه هایت را خم کرده ای؟ آیا ماهیچه های صورتت منقبض هستند؟ اگر چنین است هم اکنون داری تنش عصبی و انقباض عضلانی تولید می کنی.

وی ریشه این تنش ها و انقباض ها را دیدگاه غلط رایج می داند که همه فکر میکنند که برای انجام درست کار باید فرد خستگی را تجربه کرده باشد. به همین دلیل ما برای تمرکز بر کار ناخوداگاه قوز میکنیم، اخم می کنیم و سعی میکنیم این احساس را در عضلاتمان بوجود آوریم که سخت دارند کار می کنند.

اما راه حل چیست؟ باید با استراحت دادن جسمت شروع کنی: با چشمانت شروع کن! وقتی این پاراگراف را خواندی تکیه بده و چشمانت را ببند. آیا احساس نمی کنی تنش را برطرف کرده ای؟

توصیه دیگر را از زبان پیرمردی که زمانی دلقک سیرک بوده است آورده است:  برای اینکه استراحت کنی سعی کن مثل یک جوراب کهنه شل و رها باشی. برای درک بهتر میتوان حالت بدن یک گربه را تجسم کرد.

نفس کشیدن آرام و ثابت و موزون اعصاب را آرام می کند. به چین ها و اخم های صورتت فکر کن و همگی آنها را شل کن. این ها چین های نگرانی هستند.

-          چهار عادت خوب برای برطرف کردن خستگی و نگرانی:

1-      به جز کارهایی که الان داری انجام می دهی کلیه مدارک دیگر را از جلوی چشم بردار.

2-      کارها را به ترتیب اهمیتشان انجام بده

3-      هر گاه با مشکلی روبرو شده اگر قادر به تصمیم گیری هستی همان لحظه این کار را انجام بده. تصمیم گیری را به تعویق نیانداز

4-      یاد بگیر کارها را سازماندهی کنی، مسئولیتها را واگذار کنی و بر انجام امور نظارت کنی

-          یکی از دلایل خستگی و نگرانی: ملالت و یکنواختی است. هر گاه مشغول یک کار جالب و مهیج هستیم خیلی کمتر دچار خستگی می شویم. حتی وانمود کردن به اینکه کاری که مشغول انجامش هستیم جالب است می تواند آن را تبدیل به یک علاقه واقعی نماید. چرا که قطعاً در هر کاری جنبه های جالب توجهی که تاکنون به آنها توجه نکرده ایم را خواهیم یافت.

-          و آخرین رهنمود برای کسانی است که از بی خوابی واهمه دارند. نویسنده معتقد است نگرانی درباره بی خوابی بمراتب آسیب بزرگتری به ما می زند تا خود بی خوابی. نویسنده موارد متعددی را بیان نموده است که بی خوابی های طولانی مدت هم نتوانسته اشخاص را از پا درآورد، اما نگرانی و آشفتگی در پس این بی خوابی ممکن است فرد را از پا درآورد.

                                                                       پایان

قسمت قبل

نوع مطلب : مقالات عمومی، 
برچسب ها : نگران نباش زندگی کن، دیل کارنگی، نگرانی،
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic