تبلیغات
رویکردهای نوین در فیزیوتراپی - درای نیدلینگ: "مسیر پیش رو تا تحقق جایگاه بالینی مناسب" (1)
 
رویکردهای نوین در فیزیوتراپی
دکترای حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت
                                                        
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی داریم شما را با جدیدترین تکنیک ها و دیدگاه های فیزیوتراپی به منظور ارتقاء سلامت همگانی و پیش گیری از آسیب های اسکلتی - عضلانی و روشهای درمانی آشنا نماییم.
___________________________
انتشار مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع یا کسب اجازه از نویسنده مجاز میباشد.
___________________________

آدرس وبلاگ: www.mnphysio.ir
___________________________
آدرس کلینیک : ساری - خیابان فرهنگ مجتمع شهریار 3 طبقه هفتم واحد 709
تلفن: 01133300075 - 01133314402
___________________________
تنظیم وبلاگ از: مهندس داریوش پورمند
___________________________

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست مریم نعیمی
نظرسنجی
تا چه حد از عملکرد وبلاگ رویکردهای نوین در فیزیوتراپی رضایت داشته اید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

dry needling

در این سلسله پست ها قصد دارم خوانندگان را با یک بررسی روایی از درای نیدلینگ که در یک مقاله ارزشمند در سال 2013 به چاپ رسیده است و اقتباسی از 196 منبع می باشد، آشنا نمایم. این تحقیق که کار مشترک یک تیم متشکل از 6 نفر از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و درمانی مختلف در امریکا و ایتالیا می باشد، ضمن بررسی کامل تاریخچه و ادبیات درای نیدلینگ به ارائه مفاهیمی در راستای دستورالعمل های بالینی در حوزه درای نیدلینگ پرداخته است. البته لازم به ذکر است که نویسندگان این مقاله با نگرش مثبت به درای نیدلینگ به عنوان یک روش درمانی، به بررسی نقاط ضعف و کمبود دیدگاه های موجود و پیشنهاد دیدی فرانگر تر نسبت به درای نیدلینگ اقدام نموده اند. آنچه در این پست می آید بخش اول مقاله مذکور است.

سابقه: سوزن مرطوب یا wet needling برای تزریق کورتیکواستروئیدها، توکسین بوتولینوم، anesthetics، sclerosants، و نظایر آن مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل سوزن خشک یا dry needling تنها شامل وارد نمودن سوزن نازک توپر نظیر آنچه در طب سوزنی به کار می رود، بدون نیاز به تزریق در عضلات، رباط ها ، تاندون ها، فاسیای زیر جلدی و بافتهای همبند است. سوزن خشک همچنین ممکن است در مجاورت اعصاب محیطی و/ یا باندل های عصبی عروقی به منظور کنترل درد سندروم های اسکلتی – عضلانی – عصبی به کار گرفته شود. با این وجود برخی از کمیته ها و انجمن های فیزیوتراپی ایالتی در امریکا درمان سوزن خشک را انحصاراً به عنوان یک روش درون عضلانی برای درمان نقاط ماشه ای میو فاسیال (myofascial trigger points-TrPs) معرفی نموده اند.

هدف: عبارت است از عملیاتی نمودن یک تعریف مناسب برای درای نیدلینگ بر مبنای ادبیات موجود و همچنین هدایت تحقیقات بر روی تناوب، مدت و شدت بهینه برای انجام پروسه درای نیدلینگ بر روی ستون فقرات و نیز در گستره اختلالات اسکلتی – عضلانی – عصبی.

یافته های عمده: با توجه به یافته های اخیر در ادبیات موضوع، نوک سوزن هنگامیکه وارد یا نقطه ماشه ای (MTrP) می شود، انتهای اعصاب کوچک یا بافتهای عصبی (sensitive loci’ , ‘nociceptors) را لمس کرده یا ضربه آهسته ای به آن وارد کرده و یا آنرا می خراشد. تا به امروز شواهد با کیفیت بالا برای تایید کاربرد درای نیدلینگ مستقیم در نقاط ماشه ای میوفاسیال به منظور ایجاد تخفیف کوتاه مدت یا بلند مدت در میزان درد و ناتوانی در بیماران با سندرم های درد اسکلتی – عضلانی وجود نداشته است. علاوه بر این قفدان شواهد قوی برای اعتباردهی به معیارهای تشخیص بالینی برای تعریف و تشخیص نقاط ماشه ای وجود دارد. مطالعات با کیفیت بالا همچنین نشان داده است که آزمایشهای فردی برای تشخیص و تعیین نقاط ماشه ای در بین محققین معتبر و قابل اعتماد نبوده است.

نتیجه گیری: مطالعات متعددی بهبود فوری یا کوتاه مدت درد و / یا ناتوانی را به کمک هدف قرار دادن نقاط ماشه ای (TrPs) با استفاده از تکنیک های داخل و خارج کردن سوزن خشک نظیر pistoning  یا  sparrow pecking را نشان داده اند. با این حال تا به امروز مطالعات با کیفیت بالا در حمایت از اثرات بلند مدت روشهای داخل و خارج کردن سوزن به صورت انحصاری برای نقاط ماشه ای عضلانی وجود ندارد. بکارگیری سوزن خشک در نواحی بدون علامت بدن در مجاورت یا بدور از منبع اولیه درد بر اساس سوابق موجود در سندروم های درد میوفاسیال است. فیزیوتراپیست ها نباید از یافته های طب سوزنی در ادبیات زیست پزشکی و یافته های غربی در این باره غافل باشند. چرا که در یک بازه کارآزمایی تصادفی گسترده برای طیف وسیعی از مشکلات اسکلتی – عضلانی به کار گرفته شده اند. هر چند تناوب، مدت و شدت مناسب درای نیدلینگ باید برای طیف وسیعی از نارسایی های اسکلتی – عضلانی مشخص شود، اما در طیف وسیعی از آزمایش های کنترل شده تصادفی، از تحریک الکتریکی دستی و به جای گذاردن سوزن ها در موضع برای مدت 10 تا 30 دقیقه استفاده شده است.

بیانیه ها و دستورالعمل های بالینی برای درای نیدلینگ باید بر مبنای بهترین های موجود در ادبیات موضوع و نه بر اساس یک الگوی محدود و منحصر به آموخته های فکری باشد، بنابر این انجمن های فیزیوتراپی و هیئت های علمی مرتبط باید اقدام به تعریف جامعی از درای نیدلینگ بنمایند که در بر گیرنده تحریک عصبی، عضلانی و بافت همبند باشد و نه فقط نقاط ماشه ای (TrPs).  

  مقدمه

درمان تزریق موضعی که اغلب به عنوان تزریق مرطوب (wet needling) شناخته می شود از سوزن تزریق برای بکارگیری موادی نظیر کورتیکواستروئیدها استفاده می نماید، در مقابل تزریق خشک (dry needling) از سوزن تک فیلمان همانند آنچه در طب سوزنی بکار میرود بدون تزریق هیچ ماده ای استفاده می کند. درای نیدلینگ معمولاً برای درمان عضلات، رباط ها، تاندون ها، فاسیا زیر جلدی، بافت اسکار، اعصاب محیطی و باندل های عصبی عروقی در کنترل مجموعه ای از سندروم های درد های عصبی اسکلتی عضلانی بکار میرود. بر اساس تاریخچه موضوعی در دسترس در سطح بین الملل این روش مشخصاً بر تعریف محدود انجمن فیزیوتراپیستهای امریکا استوار بوده است که درای نیدلینگ را یک روال بین عضلانی تعریف می کند: "وارد نمودن سوزن درون ندول هایی در بافت های گرفته عضلانی که معمولاً از آنها بعنوان نقاط ماشه ای (TrPs) یا نقاط ماشه ای میوفاسیال (MTrPs) نام برده می شود."  به طور خاص این سازمان های تخصصی فرآیند درای نیدلینگ را معادل با "درمان دستی بین عضلانی" (IMT) یا "درای نیدلینگ نقاط ماشه ای" (TDN) در نظر گرفته بودند. هرچند IMT و یا TDN جنبه هایی از درای نیدلینگ محسوب می شوند، اما نباید معادل با واژه درای نیدلینگ در نظر گرفته شوند. علاوه بر نقاط ماشه ای در بافتهای عضلانی حجم انبوهی از مقالات داوری شده و کارآزمایی های انجام شده دلالت بر بکارگیری درای نیدلینگ در خارج نقاط ماشه ای به منظور کاهش درد و ناتوانی بیماران آسیب های عصبی-اسکلتی-عضلانی دارند.

اولین نمونه مقاله داوری شده یک پزشک غربی که در بین 241 بیمار تنها 2 عدد از 14 نقطه هدف تریگر پوینت های عضلانی بودند. بقیه موارد تاندون، بافت های اسکار و در مجموع بافتهای همبند بودند. علاوه بر آن ساختار پر چگالی عصبی عروقی نیز در مکانهای هدف درای نیدلینگ یافت شده اند.

در سال 1977 Melzack بیان کرد که تریگر پوینت ها به نحو محکمی در آناتومی سیستم عضلانی عصبی قرار گرفته اند و تحریک اعصاب و بافتهای مشخص می تواند یک ورودی فزاینده ای به مکانیزم بایاس مرکزی اعمال نماید، که مانع از بروز درد در بخشهای خاصی از بدن شود. در یک تحقیق جدید تر بنام درمان سندروم درد میوفاسیال Hong بیان کرده است که مقصود از تکنیک داخل و خارج نمودن سریع سوزن به شکل مخروطی یا فن اینست که مطمئن شویم تمام یا اکثر جایگاه های حساس (همچون نقاط انتهایی اعصاب کوچک) در معرض اصابت قرار گیرند. Hong که فرد برجسته ای هم در زمینه درای نیدلینگ و هم در زمینه تحقیقات تجربی می باشد، گزارش کرد که تحریک پرفشار با سوزن یا تحریک مکانیکی نقاط حساس متعدد یا گیرنده های درد در یک تریگر پوینت با سوزن احتمالاً ایجاد یک پاسخ انقباضی موضعی (local twitch response) می کند که متعاقباً باعث ایجاد یک رفلکس واکنش عصبی بسیار قوی در جهت شکستن چرخه معیوب شده بطوریکه درد ناشی از مایوفاشیال تریگرپوینت برطرف می گردد.

جالب توجه است که پتانسیل برانگیخته دو طرفه یا پاسخ انقباضی موضعی در عضله تراپزیوس سمت مقابل در حین درای نیدلینگ یکطرفه این عضله ثبت شده است.

Audette و همکاران نتیجه گرفتند که پاسخ انقباضی موضعی در اثر ایجاد رفلکس نخاعی (ورودیهای حسی به طناب نخاعی ناشی از تحریک مکانیکی سوزن در محل تریگر پوینت) و همین منجر به پاسخ وابران حرکتی حوضچه آلفا موتور نرون میشود. وجود پاسخ انقباضی دو طرفه در حین درای نیدلینگ یکطرفه دلیل محکمی بر یک ابنورمالیتی سنترال به جای یک ابنورمالیتی محیطی (عضلانی) محض در بیماران با تریگر پوینت فعال می باشد.

بنابر این در چهارچوب سندروم های درد میوفاشیال، درای نیدل احتمالاً هم در تماس با عضله و هم بافتهای پیوندی قرار می گیرد. از نتایج بررسی چندین تیم تحقیقاتی چنین بر آمده است که سوزنهایی که به میوفاشیال تریگر پوینت ها زده می شوند، احتمالاً نقاط انتهایی اعصاب کوچک یا بافتهای عصبی را در جهت کاهش درد، لمس کرده یا به آنها برخورد نموده و یا با آنها اصابت می کنند.

بر مبنای بررسی های جدید انجام شده تعریفی که APTA  و انجمن های ایالتی فیزوتراپی از درای نیدلینگ انجام می دهند، باید صراحتاً شامل تحریک اعصاب، عضلات و بافتهای همبند باشد، و نه فقط TrPs.

تعریف سال 2013 انجمن APTA :  درای نیدلینگ هم عضلات و هم بافتهای همبند را هدف قرار می دهد.

در صفحه 2 مقاله مرجع ژانویه 2012 تحت عنوان "فیزیوتراپیست ها و عملکرد درای نیدلینگ" درای نیدلینگ را به عنوان یک روش تهاجمی بکار گرفته شده توسط فیزیوتراپیستها  ( که توسط قانون ایالتی اجازه داده شده است) برای درمان دردهای میوفاشیال از طریق ورود یک سوزن بدون دارو و تزریق در محلی از عضله که تریگر پوینت نامیده می شود، معرفی نمودند. اما در فوریه 2013 در یک آپدیت APTA تحت عنوان "توصیف درای نیدلینگ در درمانهای بالینی" (یک مقاله آموزشی) درای نیدلینگ را شامل تحریک هم عضله و هم بافتهای همبند دانست اما ذکری از اعصاب به میان نیاورد. در مقاله اشاره شده است که درای نیدلینگ یک مداخله ماهرانه است که سوزن توپر نازک به داخل پوست نفوذ کرده و میوفاشیال تریگر پوینت ها، بافتهای همبند و عضلانی را تحریک نموده و از این طریق درد های عصبی اسکلتی عضلانی را کنترل می نماید. با این حال، نقاط انتهایی اعصاب در جایگاه های حساس یا باندل های عصبی عروقی در ادبیات موضوعی حاضر به صراحت به عنوان اهداف تحریک درای نیدل قلمداد شده اند. چگونه فیزیوتراپیست ها می توانند اعصاب را در آسیب های عصبی اسکلتی عضلانی درمان نمایند، بدون اینکه نیدل را در مجاورت یا روی یا درون بافتهای عصبی وارد نکنند؟ (peri-neural needling) با افزودن اهداف اعصاب به عبارت مربوط به موقعیت درای نیدل APTA یک چارچوب قوی و مبتنی بر شواهد برای انجمن های ایالتی فراهم می نماید.

اظهارات یک جانبه انجمن های فیزیوتراپی ایالتی درباره موقعیت درای نیدلینگ

تا به امروز تعدادی از انجمن های ایالتی به تعریف محدود درای نیدلیگ ادامه دادند. در نتیجه فیزیوتراپیست های زیادی اعتقاد پیدا کردند که آنها تنها قادر به درمان بیماران با تریگر پوینت های بین عضلانی با هدف قرار دادن این نقاط توسط درای نیدل می باشند، زیرا انجمن ایالتی به آنها اجازه وارد نمودن نیدل در بافتهای همبند (همانند رباط ها، تاندون ها، اتصالات بین استخوان- تاندون، اتصالات عضلات-تاندون و بافتهای اسکار) و یا وارد نمودن سوزن در اطراف رشته های عصبی یا عصبی عروقی را نمی دهد.

                                                             ادامه دارد .....

                      قسمت دوم

منبع:

Narrative Review

Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines1

James Dunning1,2, Raymond Butts3,4, Firas Mourad5, Ian Young6,

Sean Flannagan7, Thomas Perreault8

1Nova Southeastern University, Ft. Lauderdale, FL, USA, 2Alabama Physical Therapy & Acupuncture,

Montgomery, AL, USA, 3University of South Carolina, Columbia, SC, USA, 4Palmetto Health Research Physical

Therapy Specialists, Columbia, SC, USA, 5Sportlife Physiotherapy, Montichiari, Italy, 6Spine & Sport, Savannah,

GA, USA, 7OneAccord Physical Therapy, Casa Grande, AZ, USA, 8Portsmouth-Newington Physical Therapy,

Portsmouth, NH

نوع مطلب : مباحث عام در فیزیوتراپی، Dry Needling - درای نیدلینگ، Trigger Points - نقاط ماشه ای، 
برچسب ها : فیزیوتراپی، درای نیدلینگ، تریگرپوینت، میوفاشیال تریگرپوینت، trigger point، myofascial trigger point، dry needling،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 1 آبان 1397 02:23 ب.ظ
Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.
سه شنبه 1 آبان 1397 10:12 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacybsl.com/">mail order prescriptions from canada</a>
http://canadianonlinepharmacybsl.com/
[url=http://canadianonlinepharmacybsl.com/]canada drugs no prescription needed[/url]
دوشنبه 30 مهر 1397 02:38 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">online pharmacy with no prescription</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
[url=http://canadianhealthypharmacyrx.com/]approved canadian online pharmacies[/url]
شنبه 28 مهر 1397 01:36 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite
some time and was hoping maybe you would have some experience with
something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward
to your new updates.
شنبه 21 مهر 1397 07:37 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinexyz.com/">prescription drugs without prior prescription</a>
http://canadianonlinexyz.com/
[url=http://canadianonlinexyz.com/]mail order prescriptions from canada[/url]
پنجشنبه 19 مهر 1397 11:26 ق.ظ
Can I just say what a relief to find somebody who truly knows what
they are discussing over the internet. You definitely understand
how to bring an issue to light and make it important.

More people need to check this out and understand
this side of the story. It's surprising you're not more popular because you surely have the gift.
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:53 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
vardenafil levitra generic buy generic levitra vardenafil 20mg levitra 10 mg kopen cheap 20mg levitra levitra prices cheap 20mg levitra levitra prices levitra 20 mg bayer prezzo
یکشنبه 15 مهر 1397 01:16 ق.ظ
That is really fascinating, You're an excessively professional blogger.
I've joined your rss feed and look ahead to in the hunt for extra of your fantastic post.

Additionally, I have shared your site in my social networks
شنبه 14 مهر 1397 06:06 ق.ظ
This website really has all the info I wanted concerning
this subject and didn't know who to ask.
جمعه 13 مهر 1397 04:20 ق.ظ
Excellent article! We are linking to this great content on our site.
Keep up the good writing.
پنجشنبه 12 مهر 1397 11:36 ق.ظ
Wow, this article is good, my sister is analyzing such things,
therefore I am going to let know her.
یکشنبه 8 مهر 1397 04:07 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
generic cialis review uk cialis prezzo al pubblico viagra or cialis cialis lowest price buy generic cialis rx cialis para comprar cialis tadalafil 40 mg cialis what if i take cialis cuantos mg hay cialis sicuro in linea
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:23 ب.ظ

Incredible a good deal of great knowledge!
cialis for sale south africa when will generic cialis be available sublingual cialis online deutschland cialis online ou trouver cialis sur le net tesco price cialis buying cialis in colombia cialis farmacias guadalajara when will generic cialis be available cialis et insomni
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:43 ب.ظ

Many thanks! I value this!
trusted pharmacy canada scam canadian pharmaceuticals online pharmacies of canada global pharmacy canada northwestpharmacy canadian pharmacies online prescriptions canada medications information drugs for sale online canadian viagra candida viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:40 ق.ظ

Kudos. Very good information.
buy levitra viagra buying viagra without a prescription purchase viagra online uk viagra prices uk buy cheap viagra online without prescription where can i buy viagra over the counter viagra dosage where to buy viagra safely online viagra viagra buy viagra purchase viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:56 ب.ظ

Amazing facts. Kudos!
generic cialis 20mg tablets cialis online cialis prezzo in linea basso cialis authentique suisse cialis baratos compran uk estudios de cialis genricos cialis en 24 hora look here cialis order on line cialis from canada 40 mg cialis what if i take
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:19 ب.ظ

With thanks, Loads of data!

cialis australia org cialis canada on line cialis pills in singapore 5 mg cialis coupon printable cialis cuantos mg hay cialis tablets for sale click here cialis daily uk when can i take another cialis cialis generique sublingual cialis online
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:39 ق.ظ

Superb postings. Regards!
tadalafil buy viagra india buy viagra online without a prescription can i buy viagra at cvs viagra tablets buy online cheapest viagra pills online where to buy viagra in malaysia uk buy viagra buy viagra online overnight cost of viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:42 ب.ظ

Wonderful posts. Cheers.
costo in farmacia cialis estudios de cialis genricos cialis online cialis 20 mg effectiveness generic cialis 20mg uk cialis manufacturer coupon cipla cialis online buy cialis prices on cialis 10 mg generic cialis in vietnam
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:25 ق.ظ

You explained this wonderfully!
online cialis venta de cialis canada rx cialis para comprar safe dosage for cialis purchasing cialis on the internet only here cialis pills buy cialis uk no prescription cialis ahumada what is cialis cialis 20mg prix en pharmacie
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:05 ق.ظ

Really tons of very good material!
buy generic viagra online safely safely buy viagra online to buy viagra online natural viagra where can you buy viagra without a prescription where to buy viagra online safely to buy viagra online viagra online uk buy viagra pay with paypal buy viagra usa
جمعه 17 فروردین 1397 09:45 ب.ظ

You said it nicely..
can i take cialis and ecstasy cialis super kamagra 40 mg cialis what if i take cialis online cialis generic cialis wir preise buy cialis sample pack 5 mg cialis coupon printable buy brand cialis cheap generic cialis levitra
جمعه 3 فروردین 1397 07:32 ب.ظ

Many thanks, Quite a lot of stuff.

only here cialis pills cialis cost cost of cialis per pill prices on cialis 10 mg fast cialis online cialis 5 mg effetti collateral generic cialis pill online try it no rx cialis viagra cialis levitra preis cialis 20mg schweiz
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:19 ق.ظ

This is nicely expressed! .
tadalafil tablets cialis from canada cialis cuantos mg hay canada discount drugs cialis online prescriptions cialis we like it safe cheap cialis cialis prezzo di mercato cialis tablets for sale when can i take another cialis dosagem ideal cialis
شنبه 1 مهر 1396 02:12 ب.ظ
Your style is very unique compared to other folks
I've read stuff from. Thanks for posting when you
have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:26 ق.ظ
Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had problems with
hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
جمعه 13 مرداد 1396 08:29 ق.ظ
Spot on with this write-up, I honestly believe this amazing
site needs far more attention. I'll probably be
returning to read more, thanks for the information!
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:20 ب.ظ
Hi there, this weekend is pleasant in favor of me,
since this time i am reading this great informative article here at my
residence.
جمعه 6 مرداد 1396 09:05 ق.ظ
Usually I do not read article on blogs, but I wish to
say that this write-up very compelled me to check out and do so!
Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.
جمعه 30 تیر 1396 12:33 ب.ظ
Now I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read other news.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30