رویکردهای نوین در فیزیوتراپی
دکترای حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت
                                                        
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی داریم شما را با جدیدترین تکنیک ها و دیدگاه های فیزیوتراپی به منظور ارتقاء سلامت همگانی و پیش گیری از آسیب های اسکلتی - عضلانی و روشهای درمانی آشنا نماییم.
___________________________
انتشار مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع یا کسب اجازه از نویسنده مجاز میباشد.
___________________________

آدرس وبلاگ: www.mnphysio.ir
___________________________
آدرس کلینیک : ساری - خیابان فرهنگ مجتمع شهریار 3 طبقه هفتم واحد 709
تلفن: 01133300075 - 01133314402
___________________________
تنظیم وبلاگ از: مهندس داریوش پورمند
___________________________

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست مریم نعیمی
نظرسنجی
تا چه حد از عملکرد وبلاگ رویکردهای نوین در فیزیوتراپی رضایت داشته اید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

shoe

شما در خرید کفش به چه نکاتی توجه می کنید؟ خیلی از مردم بخصوص خانم ها شاید شکل و برازندگی را بر راحتی ترجیح دهند، برخی تصور می کنند کفش گران تر مناسب تر است، برخی به دنبال قیمت مناسب تر در هنگام خرید کفش هستند، اما این معیارها به تنهایی همگی اشتباهات بزرگ رایجی هستند که ممکن است در خرید کفش پیش آیند. بسیاری از آسیب های جدی پا ناشی از کفش نامناسب هستند. 

آسیب هایی از قبیل: پینه، میخچه، التهاب کف پا، شکستگی ناشی از فشار، درد شدید جلوی ساق پا، التهاب تاندون آشیل، گرفتگی عضلات کناری ران و سندرم درد کشکک زانو از جمله آسیب های رایج اندام تحتانی می باشند که می توانند در اثر استفاده از کفش نامناسب و وضعیت استقرار پا ایجاد شوند.

در انتخاب کفش به 4 فاکتور باید توجه شود:

1-      شکل کف پا

2-      کاربرد کفش

3-      نحوه قدم گذاشتن بر زمین

4-      کیفیت، ابعاد و جنس کفش

- شکل کف پا:

در میان مردم سه نوع عمده کف پا وجود دارد:

پای عادیپای صافپای با قوس

·         طبیعی

·         کف پای صاف (Pronator)

·         با قوس زیاد (Supinator)

بهترین راه برای تشخیص نوع پا استفاده از تشخیص پزشک (podiatrist) یا فیزیوتراپیست است، هر چند برخی از فروشگاه ها و تولید کننده های کفش نیز از افراد کارشناس در این باره بهره می برند، اما یک راه ساده استفاده از آزمون مرطوب است بدین شکل که با پای مرطوب بر یک سطح خشک قدم گذاشته و اثر به جای مانده را با الگو های فوق مقایسه نمایید و شباهت آنرا با اثر پای خود پیدا کنید.

شاید کفش نتواند تمام شرایط ایده آل برای پا را برآورده کند، اما کفه کفش برای پای معمولی باید بتواند راحتی و ثبات را فراهم آورد.

برای کف پای تخت کفش باید کنترل حرکت و ثبات  را به کمک کفه میانی سخت و قوس مناسب فراهم آورد، هدف این کفش کاهش آرام شکل تخت کف پا است.

برای کف پای با قوس زیاد، یک کفش راحت با کفه ضخیم مناسب است، این کفش باید به صاف تر شدن کف به کمک نماید. کفش با کنترل حرکت و ثبات مناسب این افراد نیست. البته این انتخاب باید همراه با در نظر گرفتن نوع فعالیت هدف باشد. بسیاری از تولید کنندگان معتبر انواع کفش مناسب برای هر نوع پا و هر نوع فعالیت را به تفکیک عرضه نموده اند.

 - کاربرد کفش

کفش کاربردهای متفاوتی دارد: کفش برای پیاده روی، کفش برای ورزش، کفش زمستانی، کفش تابستانی، کفش رسمی و ...

بسیار مهم است که در زمان انتخاب کفش به کاربرد آن توجه شود.

- نحوه قدم گذاشتن بر زمین:

معمولاً سه روش در این مورد از هم تفکیک شده اند، البته بررسی های علمی متعددی در این حوزه برای دونده ها انجام شده است. اما کمابیش نتایج این بررسی ها در سایر شرایط نیز قابل استفاده است. در برخی موارد دونده ضربه را با قسمت جلوی پا یا پنجه (forefoot strike) و در برخی موارد با پشت پا یا پاشنه (rearfoot or heel strike) و در برخی موارد با میانه پا یا کف پا  (midfoot strike) بر زمین وارد می نماید. البته اغلب به این موضوع در طراحی اولیه کفش به عنوان یک گروهبندی توجه نمی شود، اما آنچه از نتایج بررسی ها مشخص است اینست که مشخصات کفش از نظر میزان قوس و ارتفاع کفه، با راندمان و همچنین آسیبهای وارده بر پا در این سه حالت ارتباط مستقیم دارد.

strike

البته بحث کاملتر در این حوزه به پزشکی ورزشی مرتبط است. هر چند در حال حاضر صرفنظر از راندمان اغلب بر این نظر اجماع دارند که ضربه با پاشنه بر زمین نیروی بیشتری بر اسکلت بدن وارد می آورد.

strike

- کیفیت، ابعاد و جنس کفش

جنس رویه کفش و زیر کفش و کفی مورد استفاده به تناسب فصل و نوع کاربرد باید بدرستی انتخاب شود. در این مورد فاکتورهایی مانند دوام پوشش، تهویه هوا، نرمی، وزن، ارتفاع مناسب پاشنه، مقاومت در برابر آب و نظایر آن باید مد نظر باشند. سایز یا اندازه مناسب و توجه به میزان ورم پا در هنگام خرید و تفاوت احتمالی اندازه دو پا با یکدیگر هم از موارد حائز اهمیت می باشند.

 در نهایت اینکه شاید نتوان تمامی موارد فوق را در هر خرید مد نظر داشت اما یک تعادل بین پارامترهای فوق و قیمت کفش باید مد نظر بوده و همواره به این نکته توجه شود که تاثیر مخرب کفش نامناسب آنقدر قابل توجه است که هرگاه به هر دلیل در انتخاب خویش دچار اشتباه شدیم بهتر است از آن کفش صرفنظر کنیم تا سلامت پای خود!

___________________________________________________________________________________
لازم به توضیح است که محتویات این پست به عنوان یک سرویس عمومی تنظیم شده
 و جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیصی و درمانی محسوب نمی شود.

___________________________________________________________________________________

نوع مطلب : مباحث عام در فیزیوتراپی، مقالات عمومی، 
برچسب ها : ویژگی های کفش مناسب، کفش و سلامت پا، انواع کف پا، صافی کف پا، heel strike، forefoot strike، midfoot strike،
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic