رویکردهای نوین در فیزیوتراپی
دکترای حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت
                                                        
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی داریم شما را با جدیدترین تکنیک ها و دیدگاه های فیزیوتراپی به منظور ارتقاء سلامت همگانی و پیش گیری از آسیب های اسکلتی - عضلانی و روشهای درمانی آشنا نماییم.
___________________________
انتشار مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع یا کسب اجازه از نویسنده مجاز میباشد.
___________________________

آدرس وبلاگ: www.mnphysio.ir
___________________________
آدرس کلینیک : ساری - خیابان فرهنگ مجتمع شهریار 3 طبقه هفتم واحد 709
تلفن: 01133300075 - 01133314402
___________________________
تنظیم وبلاگ از: مهندس داریوش پورمند
___________________________

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست مریم نعیمی
نظرسنجی
تا چه حد از عملکرد وبلاگ رویکردهای نوین در فیزیوتراپی رضایت داشته اید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

IT

شاید یکی از بارزترین مشخصه های توسعه یافتگی در حوزه درمانی در عصر حاضر توجه به امر «اطلاع رسانی» و بکارگیری صحیح تکنولوژیهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی است. اگر نتوانیم از این ویژگی به نحو مناسب استفاده نماییم، هیچ راهکار مناسبی برای برآورد وضعیت حاضر خود و بازخوردهای موجود در سطح جامعه از عملکرد خویش در دست نخواهیم داشت. در نتیجه قدرت برنامه ریزی اقدامات و مسیر پیش رو را نداشته و در برآورد پتانسیل های نهفته نیز عاجز خواهیم ماند.

با بیان یک نمونه بحث فوق را روشن تر بیان خواهم نمود. در بکارگیری تکنولوژیهای اطلاعاتی و ارتباطی در حوزه درمان برای دستیابی به حداکثر کارایی توجه به چند نکته حائز اهمیت است:

1-      نگهداری و پالایش سابقه فعالیت های انجام شده در بخش درمان و تجزیه و تحلیل به هنگام این سوابق با هدف:

·      یافتن روندهای توسعه بیماریها و آسیبهای ایجاد شده در سطح جامعه به منظور تجزیه و تحلیل دلایل و سیاست گذاری در امر پیشگیری در برنامه های توسعه بهداشت و درمان.

·       یافتن نقاط ضعف در پوشش جامع درمانی و ایجاد پتانسیل مناسب با کمک برنامه ریزی آموزشی و تکمیل امکانات درمانی در حوزه های مورد نظر

·       برآورد هزینه های صرف شده از بابت انجام درمان و وقفه های کاری ایجاد شده به منظور رسیدن به نقطه تعادل بین هزینه های توسعه پیشگیری و درمان از یک سو و خسارت تحمیل شده در نتیجه عدم توجه به این مقوله از دیگر سو.

2-      اشراف بر تمامی پتانسیل ها و قابلیت های کادر درمانی و مراکز ارائه خدمات درمانی با هدف:

·       شناخت جامع قابلیت های موجود به منظور بهبود روند تدوین برنامه های توسعه درمانی

·       اطلاع رسانی به آحاد جامعه برای دستیابی به یک سیستم ارجاع موثر و کارا

·      سیستم اطلاع رسانی فوق از یک سو منجر به جلوگیری از صرف هزینه و زمان بی مورد بیماران در یافتن روند درمانی مناسب می شود.

·      این سیستم از جهت دیگر باعث توزیع عادلانه بیماران با توجه به نیازمندی واقعی آنها و جلوگیری از رواج شیوه های غیر اخلاقی در امر بازاریابی سیستم های ارائه خدمات نیز خواهد شد.

3-      علاوه بر تمامی موارد فوق وجود یک سیستم اطلاع رسانی جامع باعث افزایش اعتماد عمومی به قابلیت ها و توانمندی در حوزه درمانی مربوطه نیز خواهد شد.

به عنوان نمونه هر گاه شما وبسایت رسمی انجمن هایی نظیر انجمن فیزیوتراپی کانادا را نظاره کنید در همان نگاه ابتدایی متوجه برنامه ریزی و هدف گذاری این سایت ها در جهت دستیابی به اهدافی از قبیل موارد فوق خواهید شد.

علیرغم  توانمندی بالای جوانان ما در امر توسعه نرم افزارهای روزآمد متاسفانه بدلیل عدم سیاست گذاری مناسب دست اندرکاران انجمن ها و نهادهای درمانی، این پتانسیل ها صرف فعالیت در بخش تجاری شده و کمتر شاهد بکارگیری این توانایی ها در توسعه سایت ها و پورتال ها انجمن هایی از این دست هستیم.

شاید بررسی وبسایت ها و پورتال های انجمن ها و گروه های تخصصی نظیر انجمن فیزیوتراپی ایران و مشاهده تفاوت بارز امکانات و توانمندیهای این قبیل سامانه ها با نمونه های موجود در کشورهای توسعه یافته، شاهدی بر این مدعا باشد که دستیابی انجمن های متناظر آنها به جایگاه واقعی در جامعه ناشی از خودباوری و درک ایشان از توانمندیهایشان می باشد.

مادامیکه «جامعه فیزیوتراپیستهای ایران» بر میزان توانمندی های خویش و شیوه مناسب ارائه این توانمندی و نمایش اقدامات و ابعاد خدمات ارائه شده توسط اعضای خود واقف نباشد، نباید انتظار دستیابی به این جایگاه را داشته باشد.

از آنجا که ارائه شواهد و قرائن مستدل خدمات ارائه شده و پیگیری نتایج درمانی حاصل در عصر حاضر جز از طریق راهکارهای نرم افزاری امکانپذیر نمی باشد، در غیاب چنین امکاناتی رسیدن به این خود باوری و بالطبع ایجاد باور عمومی در حوزه درمان از جایگاه واقعی جامعه فیزیوتراپی دشوار خواهد بود.

نوع مطلب : مقالات عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic